Jak przygotować pliki do druku?

Dobre przygotowanie plików, które nam dostarczysz zagwarantuje, że zamówione przez Ciebie materiały reklamowe zostaną wydrukowane w najwyższej jakości. O czym warto pamiętać podczas przygotowywania plików? Oto kilka wytycznych:

1. Rodzaje plików i standard ich zapisywania

Zalecamy aby pliki przesyłane do naszej drukarni były zapisywanie w formacie PDF w wersji Acrobat 4 (1.3 lub 1.6). W przypadku pliku PDF należy pamiętać o zamianie czcionki na krzywe i osadzeniu bitmap wewnątrz dokumentu. Dla plików TIF z grafiką rastrową konieczne jest spłaszczenie dokumentu. Mapy bitowe kompresujemy wg schematu LZW.Przyjmujemy również pliki .jpg i .eps ale będą one wymagały dodatkowej pracy grafika, co może spowodować wydłużenie procesu druku i zwiększenie kosztów produkcji.Pliki otwarte w najpopularniejszych formatach: .cdr, .ai, .psd, .indd nie są ostatecznie gotowe do druku i niosą za sobą ryzyko wystąpienia błędów.Dla druku offsetowego i cyfrowego arkuszowego zalecamy rozdzielczość map bitowych 300 dpi. W przypadku druku wielkoformatowego i UV prosimy o zachowanie standardu jakości plików jak w poniższej tabeli. Pliki prosimy przygotować w skali 1:1 lub w przypadku plików wielkoformatowych 1:10 z uwzględnieniem właściwej rozdzielczości.

Wielkość Do formatu A4 Do 1 m² Do 2 m² Od 2 do 5 m² Od 5 do 25 m² Od 25 do 50 m² Powyżej 50 m²
Rozdzielczość 300ppi 200ppi 150ppi 100ppi 80ppi 50ppi 30ppi

 

Wielkość Rozdzielczość
Do formatu A4 300ppi
Do 1 m² 200ppi
Do 2 m² 150ppi
Od 2 do 5 m² 100ppi
Od 5 do 25 m² 80ppi
Od 25 do 50 m² 50ppi

Wszystkie technologie druku operują w trybie kolorystycznym CMYK, dlatego bezwzględnie prosimy o właściwe ich zapisywanie. Przestrzeń barwna RGB nie jest dedykowana do druku i zostanie automatycznie zamieniona na CMYK co może spowodować różnice kolorystyczne. Prosimy zatem o zapisywanie plików w trybie kolorystycznym CMYK 8 bit, bez załączania profili ICC.

2. Wymiary plików i obszary bezpieczne

Dla technologii druku offsetowego i cyfrowego arkuszowego wymagany rozmiar pracy brutto powinien zawierać 3mm spadu. W przypadku druku wielkoformatowego i UV, spad powinien nie być mniejszy niż 3mm. Dla wszystkich prac należy zachować obszar bezpieczny wewnątrz pola zadruku dla logotypów i tekstów, co najmniej  kilka milimetrów od marginesu arkusza i co najmniej 4 cm od krawędzi płyty w przypadku druku UV.

3. Pliki do frezowania i cięcia

A. Przygotowanie plików do cięcia ploterowego

  • akceptujemy pliki w formacie .eps lub .pdf
  • grafika powinna posiadać 3 mm spadu drukarskiego, względem konturu cięcia
  • kontur cięcia powinien zostać oznaczony wektorową linią na osobnej warstwie z możliwie jak najmniejszą liczbą węzłów
  • kontur cięcia będzie dla nas widoczny jeśli zostanie oznaczony kolorem dodatkowym o nazwie ,,CutContour”
  • dla plików przygotowanych w impozycji prosimy o zachowanie 2 mm odstępu od linii cięcia

Linię cięcia można przygotować w programie do tworzenia grafiki wektorowej np.: Adobe Illustrator lub CorelDraw. W Illustratorze tworzymy go poprzez nadanie mu koloru obrysu jako nowa próbka (kolor dodatkowy) o nazwie ,,cut” i grubości 1 pt.

B. Przygotowanie plików do frezowania CNC

  • akceptujemy pliki w formacie .eps lub .pdf
  • linia frezu musi być wyznaczona za pomocą wektorowej linii na osobnej warstwie z jak najmniejszą liczbą węzłów
  • dla plików drukowanych niezbędne jest 5 mm spadu drukarskiego
  • dla obiektów skomplikowanych sugerujemy dołączenie rysunku technicznego, nasz operator może samodzielnie zaprogramować frezarkę CNC

4. Przygotowanie plików do druku białym kolorem w technologii UV

Oferujemy również wydruki za pomocą białego atramentu. Kluczową informację na etapie prepess jest to czy grafika ma zostać poddrukowana  wybiórczo czy na całej powierzchni. W przypadku zadrukowania na biało całej powierzchni prosimy o stworzenie nowego obiektu na osobnej warstwie i zmianę jego koloru na dodatkowy o nazwie Spot 1. Warstwę należy umieścić w osobnym pliku. W przypadku plików, gdzie biały kolor ma zostać nadrukownay wybiórczo, np. pod warstwą z nadrukiem CMYK prosimy o stworzenie dodatkowej warstwy z zaznaczonym polem zadruku w bieli. Obiekty na warstwie muszą być oznaczone jako kolor dodatkowy o nazwie Spot 1. Cała warstwa powinna zostać umieszczana nad warstwą z projektem w CMYK i mieć zaznaczoną opcję Nadrukuj/Overprint. Pliki prosimy zapisywać w formacie .pdf.

W przypadku, gdy nie masz pewności czy pliki są  przygotowane przez Ciebie prawidłowo, prosimy o kontakt z naszym działem graficznym lub opiekunem. W przeciwnym razie uznajemy pliki za przygotowane poprawnie i nie poddajemy ich analizie przed procesem druku.